fbpx

Jedna z umiejętności, która sprawi, że osiągniesz sukces w fotografii

Jedną  z kluczowych umiejętności, którą musisz opanować, by iść do przodu jako twórca – fotograf,  jest nie zwracanie uwagi na to, co inni mówią o Tobie i Twoich pracach. 

Nie marnuj czasu na to, by czekać, aż inni Cię ocenią. To jest nieważne! Możliwe, że poświęcasz swój  czas na aktywność na grupach, np. na Facebooku – wrzucasz tam swoje zdjęcia, pytasz o rady czy wrażenia typu: „Czy zdjęcie się Wam podoba?” , „ Czy wybrać czarno-białą czy kolorową wersję?”,  „Co byście zmienili?”.

Pamiętaj jednak, że to TY jesteś twórcą swoich prac , to TY powinieneś mieć swoje zdanie na temat koncepcji wykonanego przez siebie zdjęcia ! Nikt nie ocenia, czy Annie Leibovitz zrobiła swoje zdjęcia w taki czy inny sposób. To jest Annie Leibovitz, ona doskonale wie, jaki efekt chce uzyskać i ona to robi po swojemu. Ona nie patrzy na innych.

Oczywiście, jeśli jest to praca komercyjna, jest ona skonsultowana z agencją, wydawcą czy innym zleceniodawcą, ale to mimo wszystko nadal jest jej styl uprawiania fotografii, jej osobiste spojrzenie;  to ona decyduje, jak „ugryźć” dane zlecenie w obrębie narzuconych wytycznych i zapewne nikogo nie pyta, czy to powinno być tak czy inaczej? Ona po autorsku tworzy końcowy rezultat. 

Jaki płynie z tego wniosek dla Ciebie? Staraj się nie wchodzić na grupy  wzajemnej pomocy, nierzadko stanowiące tak naprawdę kluby wzajemnej adoracji,  mające za zadanie podwyższać Twoją samoocenę (o ile  robisz wystarczająco dobre zdjęcia!).

Na Twoim miejscu odwiedzałabym profile wiodących twórców  z Twoich dziedzin fotografii (portretowa/ modowa/ noworodkowa/ ślubna/ wizerunkowa, modernity itp.) W dziedzinie modernity  ceniona jest ostatnio Melanie Lora, w zakresie  sesji noworodkowych, Kate Brown, odnośnie  portretów – Annie Leibovitz, jako jedna z tych najlepszych. Obserwuj, co oni robią i staraj się poniekąd dostosowywać swoje prace do tego, co oni robią. „Kradnij” ich sposób korzystania z światła, ich kompozycje itp.

Naturalnie nie namawiam Cię tu, byś kradł(a) ich prace, bo nie o to tu chodzi, mam na myśli weryfikowanie swoich prac w oparciu o porównywanie ich z pracami uznanych mistrzów fotografii.  Mam też na myśli czerpanie z najlepszych dostępnych wzorców, bo jak się uczyć, to od najlepszych, a w dobie Internetu masz ich prace na wyciągnięcie ręki.

Rób swoje, patrz na to, czy efekt, jaki uzyskujesz, jest podobny do tego, o jakim marzysz, podglądaj w międzyczasie mistrzów. Nie przejmuj się opiniami innych, nawet jeśli są fotografami. Opinia innych jest bezwartościowa, jeżeli jest to opinia osób, które nie osiągnęły dotąd zbyt wiele. Zaniechaj wypytywania takich osób o ich impresje, a jeśli czujesz silną potrzebę uzyskania feedbacku, kontaktuj się tylko z osobami , które doskonale znają się na tym, co robią, odniosły sukces i mają imponujące portfolio, właśnie takie osoby  poproś o opinie.

Nie bój się tego, wystarczy do nich napisać !  Bardzo prawdopodobne, że otrzymasz odpowiedź. W końcu  ten ceniony twórca, którego poprosisz o opinię czy wskazówkę,  też był kiedyś na takim etapie swego rozwoju, kiedy czegoś nie wiedział i zależało mu na wsparciu kogoś bardziej doświadczonego. 

Ja często pisałam do autorów książek czy innych fotografów. Nie miałam nic do stracenia.  Bardzo często dostawałam od nich odpowiedzi! Pisząc do osób, których prace podziwiasz, możesz tylko zyskać, artystycznie czy finansowo.  

Reasumując: Skup się na tym, co masz do zrobienia, nie patrz dookoła, a jeśli już masz patrzeć, to patrz wyłącznie wyżej niż sam jesteś! 

Justyna Ł. Bień